top of page

Büyükada’da Geçen Film ve Diziler


Prens Adaları, her dönem gerek atmosferi, gerek manzarası, gerekse tarihi ile ilgi çekici olmuş; çeşitli film ve dizilere ev sahipliği yapmıştır. Bunda adaların havası, esnafı, yaşayan halkı ve elbette doğasının büyük etkisi olmuştur. Fakat bazı film ve dizilerin platosu olmasında, bahsi geçen yapımların senaryo ve kurgusunun da etkisi olmuştur. Özellikle Büyükada bu anlamda birçok yapıma hizmet etmiştir.


Son dönemde Büyükada’da çekilen film ve dizileri derlediğimiz yazımızda siz de bu dönem yapımlarıyla bir seyahate çıkabilir, adanın havasını içinizde hissedebilirsiniz.


Büyükada’nın büyülü havasını yansıtan filmler


Hakan: Muhafız (2018)


Netflix'in ilk Türk yapımı dizisi olan Hakan: Muhafız ya da Ingilizce adıyla The Protector, İstanbul'u ölümsüz düşmanlardan korumak zorunda olan bir kahramanın hikayesini anlatıyor. Bir kitap uyarlaması olan dizinin başrolünde ise Çağatay Ulusoy yer alıyor. Dizide otelimiz Sergüzeşt'i de görmek mümkün.


İstanbul Kırmızısı (2016)

Ferzan Özpetek’in kendi kitabından beyaz perdeye uyarladığı İstanbul Kırmızısı filminin çekimlerinin bir kısmı Büyükada’da gerçekleşti. Uzun yıllar yurt dışında yaşayan yazar-editör Orhan Şahin, yönetmen Deniz Soysal'ın ilk kitabı üzerinde çalışmak için İstanbul'a gelir. Orhan ilk günden itibaren kendisini Deniz'in karmaşık ilişkileri, esrarengiz arkadaşları ve aile bireylerinin ortasında bulur.

Başrollerinde Halit Ergenç, Mehmet Günsür ve Tuba Büyüküstün’ün yer aldığı filmin Şubat ayında vizyona girmesi bekleniyor.


Exile in Buyukada (2002)

Troçki’nin Büyükada’daki sürgün yıllarını anlatan belgesel film, Mustafa Kemal’e de bazı sahnelerde yer veriyor. Amacına ulaşamayan sürgünün, Troçki’nin adaya yerleşmesiyle devam etmesi ve çalışmalarını uzaktan sürdürmeye odaklanmasını konu edinen Exile in Buyukada, Büyükada’nın doğal güzellikleri ve manzaralarını da gözler önüne seriyor.


Şarkı Söyleyen Kadınlar (2013)

“Kadınların üstün varlıklar olduğunu” düşünen bir yönetmen olarak tanınan Reha Erdem’in gözünden kadınları izlediğimiz filmleri, Büyükada’da çekilen bir başka filmi ile taçlanıyor. Deprem tehlikesi nedeniyle boşaltılan bir adada geçen film, adanın bir grup sakininin evlerini terk etmeyi kabul etmemesini konu ediniyor. Filmin başrollerinde Binnur Kaya, Philip Arditti, Deniz Hasgüler, Kevork Malikyan ve Aylin Aslım yer alıyor.


İkiz Yıldızlar (2016)

Mehmet Tığlı’nın yönetmenliğinde çekilen İkiz Yıldızlar’ın başrollerinde Fatih Dokgöz, Nazan Yatgın, Bahtiyar Engin, Tevfik Erman Kutlu ve Zeynep Mucurlu bulunuyor. Bir kardeşlik ve hoşgörü hikâyesini anlatan film, ötekileştirilen ve incitilenlere karşı özür temasını işliyor. İkiz Yıldızlar kısa filminin finansmanı ise, Fongogo adlı kitlesel fonlama yöntemiyle sağlandı.


Sürgün (2013)

Yönetmenliği Erol Özlevi tarafından yapılan ve başrollerinde Tolgahan Sayışman, Saadet Aksoy, Mahir Günşiray ve Ruhsar Öcal’ın yer aldığı Sürgün de Büyükada’nın atmosferinde hayat bulan filmlerden. Çocukluklarından beri birbirlerine aşık olan Rum kızı Eleni ve Türk genci Sedat’ın evlenmeye karar vermesiyle tansiyonu yükselen filmde, Eleni’nin babasının karşı çıkmasıyla durum zorlaşır. Hükümetin, Yunan pasaportlu vatandaşlara sürgün kararı çıkartmasyla sınır dışı edilen Eleni’nin babasının ardından Eleni bir seçim yapmak zorunda kalır.


Büyükada’nın atmosferinde geçen diziler


Hatırla Sevgili (2006-2008)

Tomris Giritlioğlu’nun projesi olan Hatırla Sevgili dizisinin başrollerinde Cansel Elçin,Okan Yalabık, Hüseyin Avni Danyal Ve Beren Saat yer alıyor. Adnan Menderes'in hayatından ve dönemin siyasi ortamından kesitler sunan dizi, dörtlü bir aşk çıkmazının hemen arkasından devam ederek, 27 Mayıs ihtilaliyle iki çocukluk arkadaşını mahkemede karşı karşıya getiriyor.


Türkan (2010-2011)

Türkan Saylan’ın hayatını anlatan Türkan’ın başrollerinde Pınar Öğün, Saygın Soysal ve Özgürcan Çevik yer aldı. 26 bölüm ardından ekranlara veda eden ve çekimlerinin büyük kısmı Büyükada’da geçen dizi, Ayşe Kulin'in Tek ve Tek Başına Türkan adlı eserinden esinlenilerek ortaya çıkarıldı.


Deli Saraylı (2010)

1920’li yılları konu edinen dizide İstanbul, I. Dünya Savaşı'nda bozguna uğrayan Osmanlı'nın başkenti müttefikler tarafından işgal edilmiş durumdadır. İstanbul’dan bilgi akışına ihtiyacı olan Anadolu, bu şehrin elitlerinin umarsız bir hayat yaşadıklarını görmektedir. İstanbul'da bir konak tutarak istihbarat sağlayacak olan ekibin kurulması ardından alışık olunmayan bu ortamda birçok hata yapılacaktır. Çekimleri Büyükada’da yapılan ve Perran Kutman, Çetin Tekindor ve Cüneyt Türel’in başrollerinde bulunduğu dizinin ömrü dönemi nedeniyle çok uzun olmamıştır.


Dudaktan Kalbe (2007-2009)

Başrollerinde Burak Hakkı ve Aslı Tandoğan’ın bulunduğu dizi, Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Trajediler ve zaferlerle süslü karmaşık ilişkiler temelinde seyreden dizi, Büyükada’nın güzelliğini en sık ortaya koyan yapımların başında gelir. Kenan ve Lamia karakterlerinin aşklarının yıllar süren tezahürlerini işleyen dizi, döneminin reyting rekorları kıran yapımlarındandır.


A.Ş.K. (2013)

Birbirine aşık iki gencin çaresizlikler karşısında değişen hayatlarını konu alan A.Ş.K.’ın çekimleri, Büyükada’nın önemli bir tarihi yapısı içinde gerçekleştir. Başrollerinde Hazal Kaya, Hakan Kurtaş, Aslı Tandoğan, Kaan Urgancıoğlu ve Nebahat Çehre’nin yer aldığı dizinin çekimlerinin yapıldığı köşk, Cumhuriyet dönemi ilk mimarlarından Sedat Hakkı Eldem’in imzasını taşıyor. 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page