İstanbul'a Yakın Tatil Noktaları

Güncelleme tarihi: 9 Nis 2019

Şehrin kalabalığı, trafiği, koşturması ve gürültüsünden kaçmak isteriz bazen. Yoğun iş temposundan vakit bulabildiğimiz yerler önceliğimiz olur. Ne de olsa zaman kısıtlıdır, her anın ayrı tadı çıkarılmalı, her dakika ayrı değerlendirilmelidir.


İstanbul’a yakın kaçış noktaları işte bu zamanlarda imdadımıza koşar. Her anı farklı keyif veren bu tatil noktaları İstanbul’dan kısa da olsa bir süreliğine uzaklaşmak için en güzel nedeniniz olacak.


Ağva

İstanbul’a en yakın tatil destinasyonlarından biri olan Ağva, Latince’de “iki akarsu arasına kurulmuş köy” anlamına geliyor. Göksu ve Yeşilçay derelerinin merkez konumunda yer alan Ağva, konaklama ve cafe/restaurant seçenekleri sunuyor. Ziyaretçilerini kano ve tekne turları bekleyen Ağva, piknik ve kamp yapmak ile denize girmek için ideal yerler arasında yer alıyor.


Şile

Deniz ürünlerine doyabileceğiniz yerlerin başında gelen Şile, sıkı yürüyüş severler için de birebir. Doğa ile baş başa olacağınız bu özel yer, adeta şelaleler ve vadilerle süslü büyülü bir köy. Manzara ve denizi ile İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenlere huzur vaad eden Şile, bezi ile de bu özel yerden bir hatıra almak isteyenlerin zevkine hitap ediyor.


Polonezköy

1800’lü yıllarda Polonyalı siyasî sürgünlerin kurduğu Polonezköy, Anadolu Yakası’nın akla ilk gelen yerlerinden. Köy kahvaltıları, doğa yürüyüşü ve özellikle ata binme imkânları ile kendine hayran bırakan Polonezköy, paint balldan doğa yürüyüşlerine, “kendin pişir kendin ye” mekânlarından alternatif sporlara kadar birkaç alanda da hizmet veren tesislere sahip.


Sapanca ve Maşukiye

İstanbul’a bir buçuk saat mesafede bulunan Sapanca Gölü ve onun eşsiz çevresi, doğada bir gün geçirmek isteyenler için birebir. Kaliteli oteller ile daha küçük çaplı otellerin yer aldığı ve geniş bir alana yayılmış Sapanca, özellikle maviyi ve yeşili bir arada görmek isteyen herkesi göl çevresinde bir yürüyüş, kıyı tesislerinde bir öğle yemeği ve yayla keyfi için bekliyor.


Kıyıköy

Pabuç ve Kazan ırmakları arasında kurulu olan Kıyıköy, bir sahil kasabası. Balıkçı barınakları, iki katlı ahşap evler ve geçmiş dönemde korsanlar tarafından kullanılan mağaralarsa görülmeye değer. Özellikle alabalığı ile meşhur olan Kıyıköy, Bizans Dönemi’ne ait kalıntılarla da adından uzun süre söz ettirmiş, bu kültür mirasını duyurmak için çaba sarfetmişti.

İğneada

“Trakya’nın incisi” ismiyle ün yapmış olan İğneada, longoz ormanları ve denizi ile görülmeye değer noktalar arasında. Kısa bir yolculuk ardından hafta sonu için huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek için doğanın merkezine doğru yolculuk yapabilirsiniz. İğneada çevresinde bulunan Erikli, Mert, Hamam, Pedina, Sülüklü ve Ramana gölleri ise görülmeye değer.


Prens Adaları

Özellikle bahar aylarında kaçamak yapmak için birebir olan Prens Adaları, İstanbul’a en yakın ve en keyifli yerler arasında. Bizans Dönemi’nde saray mensuplarının sürgün edildiği Prens Adaları, yeşil alanları ve eşi benzeri olmayan yapıları ile ziyaretçilerini etkiliyor. Her bir adanın sahip olduğu farklı atmosferi ile bir adada olduğunuzu her an hissettiğini Prens Adaları, özellikle Anadolu Yakası’nda ikamet edenler için ideal.


Ve tabi…

Büyükada

Prens Adaları arasında en büyüğü olan Büyükada, en çok ziyaretçi olan ada olarak da dikkat çekiyor. Bisiklet turları, fayton turları, sahil balıkçıları ve eşsiz tarihi yapıları ile sizi kendine hayran bırakacak Büyükada, farklı birçok konaklama ve yeme içme mekânı alternatifiyle de yılın tüm zamanlarında tercih ediliyor.


Foto: eventshare.com blog

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör