ANASAYFA

büyükada

İstanbul açıklarındaki en büyük ada olan Büyükada’nın Eski Yunanca adı Prinkipos'tur(Πρίγκηπος). Prinkipos “prens” anlamına gelir ve Kınalı, Burgaz, Heybeli, Kaşıkadası, Sivriada, Sedef, Tavşanadası ve Yassıada ile birlikte Prens Adaları olarak da bilinir. Bu adalardan sadece Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedefadası’nda yerleşim vardır.

Anadolu yakasından sadece 4 km uzaklıkta olan Büyükada’nın size daha iskeleye adım atar atmaz İstanbul’dan sanki çok uzağa gelmişsiniz gibi hissettiren atmosferi ve adaya yıl boyu ulaşımın mümkün olması buranın tadını yaz kış farklı aktivitelerle çıkarmanızı sağlar.

Peki Büyükada'da neler yapmalı?

1.       Aya Yorgi Kilisesi'ne gidin. 23 Nisan’da gelip dilek dileyenler, dilekleri gerçekleşince 24 Eylül’de de ziyarete gelir. Diğer zamanlarda da Aya Yorgi Tepesi harika manzarası ile sizi bekler.

2.       Denize girin. Denize girebileceğiniz plajların hepsine haritadan bakabilirsiniz.

3.       Reşat Nuri Güntekin’in evi, Troçki evi, Con Paşa  Köşkü gibi Büyükada’nın meşhur tarihi binalarını ziyaret edin.

4.       Adalar Müzesi’ne gidin. Aya Nikola’da yer alan İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesinde binlerce obje, belge ve fotoğraf ile Büyükada’nın hikayesine şahit olun.

5.       Büyükada Lale Açıkhava Sineması’nda yaz akşamları eski vizyon filmlerini yakalayın.

6.       İster yürüyerek ister bisikletle ya da faytonla küçük tur (7km) ya da büyük tur (14km) isimli rotaları tamamlayın.

7.       Dilburnu Piknik Alanı’nda piknik ypaın.

8.       Dünyanın en eski ve en büyük ahşap monoblok yapılarından biri olan Prinko Palası (Rum Yetimhanesi) görmeye gidin.

9.       Yangın tepesi Adakule'yi mutlaka gezin, enfes bir manzarada harika fotoğraflar çekin.

10.    Adanın kozmopolit yapısına şahit olun. (Hristos Manastırı, Aya Nikola Manastırı, Hamidiye Camii, Aya Dimitri Kilisesi, Panayia Kilisesi, Surp Astvazazin Verapohum Ermeni Kilisesi, San Pacifico Latin Katolik Kilisesi)