ANASAYFA

blog

Büyükada'da Dondurma Mutluluğu

                Dondurma öncesinde yaz aylarında tüketilirken günümüzde mevsimler fark etmeksizin her zaman tüketilen bir ürün olarak hayatımızda yer alıyor. Dondurmanın sadece serinlemek için tüketilen bir ürün olmadığını insanlara anlatan koca bir ada; Büyükada.

                Büyükada hayatımızda giderek daha büyük yer kaplayan dondurmaların kendine has bir tarzla sunulduğu efsane bir yer. Sadece sunum teknikleri ve tarzı değil, aynı zamanda dondurmaların lezzeti de buranın özel bir yer olduğunu açıkça belirtiyor. Öyle ki artık Büyükada ve dondurma kavramları birlikte anılıyor.

               Büyükada’nın dondurma kültürü diğer yerlerden çok farklı. Buraya uğrayıp da dondurma yemeyen pek yoktur.

                Büyükada’da dondurma kültürü iki temel noktada birbirinden ayrılıyor. İlk olarak vapurdan iner inmez dondurma eşliğinde adayı turlayanlardan bahsetmek gerekir. Büyükada’nın keşfedilmesi olarak nitelendirebileceğimiz bu tur, oldukça lezzetli dondurmalar ile daha bir anlamlı hale geliyor.

                Diğer nokta ise adadan ayrılmak üzere, mesela Sergüzeşt Otel'de konaklayıp tatili bitirdikten sonra vapura binmek isteyenler, adanın eşsiz manzarası eşliğinde tatlı bir vedayı aynı anda yaşamayı amaçlıyorlar. Büyükada’dan ayrılırken vapura binmeden önce alınan dondurmalar, hüzünlü vedaları daha biraz da olsa tatlandıran özelliğe sahip.

                Büyükada’da dondurmaların tasarımları da alışılagelmişin oldukça dışında denilebilir. Oldukça büyük külahlarda sunulan dondurmalar ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Kocaman külahlar içerisindeki top halindeki dondurmalar eşsiz bir lezzetin yanında görsel şöleni de beraberinde getiriyor.

                Burasının dondurma kültürü oldukça farklı demiştik. Daha önce hiç tatmadığınız dondurma çeşitlerini de Büyükada’da bulmanız mümkün. Çünkü burası dondurma kültürünün yaşatıldığı kocaman bir ada. Günbatımını sen sevdikleriniz ile birlikte izlemek için yanınıza almanız gereken tek şey sadece bir dondurma. En güzel anların, en lezzetli anlara dönüşmesini sağlayan kocaman külahlara sahip bu dondurmalar Büyükada’nın simgeleri arasında yer alıyor.

                Hem çocuklar hem de yetişkinlerin yoğun ilgi gösterdiği dondurmalar, mükemmel bir manzara karşısında olduğundan daha anlamlı ve lezzetli. Büyükada’dan ayrılırken kocaman külahı olan dondurma yemedim dememek gerekiyor. 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş